XVIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Cieszynie

Aktualności » XVIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Cieszynie

2015-01-30 10:55
  • XVIII Dzień Judaizmu
    XVIII Dzień Judaizmu
  • Złożenie przez burmistrza kwiatów pod pamiątkową tablicą
    Złożenie przez burmistrza kwiatów pod pamiątkową tablicą
  • Ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Dorotą Wiewórą na wystawie „Znane postacie Żydów Śląska Cieszyńskiego”
    Ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Dorotą Wiewórą na wystawie „Znane postacie Żydów Śląska Cieszyńskiego”

      Ogólnopolski Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

      Ogólnopolski Dzień Judaizmu obchodzony jest corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Gospodarzem XVIII Dnia Judaizmu była diecezja bielsko-żywiecka, na jej terenie – w Bielsku-Białej, Oświęcimiu, Żywcu i Cieszynie odbyło się wiele wydarzeń.

      W Cieszynie, 17 stycznia na „starym” cmentarzu żydowskim, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą 81 pomordowanym przez hitlerowców w 1944 i 1945 roku. Uroczystość rozpoczął Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura: „Tym wydarzeniem chcemy oddać cześć i szacunek tym, którzy zginęli, ale również odnosimy się do tych, którzy tworzyli Cieszyn, do wyznawców religii mojżeszowej, do Żydów, którzy stanowili ważny element kultury Cieszyna. Bardzo dziękuję wszystkim zgromadzonym za obecność.”

      Modlitwę zmówili przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac oraz biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

      Po uroczystościach na cmentarzu żydowskim, w COK Dom Narodowy otwarto wystawę „Znane postacie Żydów Śląska Cieszyńskiego” przygotowaną z pomocą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Przewodnicząca Gminy Dorota Wiewióra podkreśliła, że odtworzenie skradzionej przed kilku laty tablicy pamiątkowe jest cenną inicjatywą władz Miasta Cieszyna.

      Na zakończenie uroczystości odbył się koncert „Pytania o sens” grupy „Gang Marcela”.

RK